Jaká existují pleťová tonika? Vyberte si správně!

Kyselé, zásadité nebo neutrální?  

Pleťové tonikum je velmi populární produkt pro každodenní čištění, tonizaci, osvěžení, hydrataci pleti a normalizaci pH pokožky.

Existují 3 druhy toniků: kyselé, zásadité nebo neutrální. Jak si ale vybrat správný?

Různá tonika působí na pokožku odlišně, ale mají podobné účinky a cíle: očistit pokožku od povrchových nečistot, make-upu a mazu, tonizovat a hydratovat. Tonikum se nejčastěji používá jako závěrečná fáze čištění pleti, bezprostředně po čistícím gelu nebo mléku. Po odstranění zbytků kosmetiky tonikum neutralizuje působení možných dráždivých složek v kosmetice.

Proč používáme tonikum?

Tonika odstraňují zbytky odličovacích přípravků a při pravidelném používání viditelně zlepšují stav pokožky. 

● stimulují metabolismus a mikrocirkulaci krve;
● odstraňují toxiny;
● vyrovnávají sekreci kožního mazu;
● napomáhají regeneraci pokožky.

Výsledkem je - zdravá, mladistvá a krásná pokožka.

Jak správně vybíráme tonikum?

Nejprve je důležité znát jednoduché pravidlo: vše, co na pokožku nanášíme, by mělo ideálně odpovídat její kyselosti (pH). Tonika proto mohou mít různé hodnoty pH - v závislosti na typu pleti, pro kterou jsou určené.

Pokud je například pH pleti v rozmezí 5,0 - 6,0, pak musí tonikum pro zachování přirozené rovnováhy dodržovat stejné pH – tedy být neutrální.

Suchá pokožka s pH nižším než 5,5 vyžaduje zásaditý přípravek.

Kombinovaná nebo mastná pleť s pH 7 nebo více vyžaduje kyselé tonikum.Neutrální tonikum

Takový přípravek bude vždy působit jemně a nikdy nepoškodí hydrolipidní ochranný film pokožky! Spíše podpoří jeho přirozené pH a hydrataci. Takový přípravek může obsahovat bylinné výtažky, které zlepšují kvalitu pleti.

Neutrální tonikum je určené pro každodenní použití, nanáší se ráno a večer po gelu, mléku nebo micelární vodě. Obnovuje tón pleti a osvěžuje.

Příkladem neutrálního tonika od Christina je: BioPhyto Osvěžujicí tonikum.

Kyselé tonikum

“Kyselostí” pokožku nepřekvapíme, jelikož má normálně kyselé pH 5,0 - 6,0. Ale neměli bychom toho zneužívat. Kyselá tonika se doporučují pouze ve zvláštních případech pro zlepšení průniku aktivních látek do pokožky a pro vyrovnání její pH.

Doporučují se pro mastnou nebo smíšenou pleť např. s nadměrnou produkcí mazu. Složení kyselého tonika obvykle zahrnuje: alkohol, kafr, AHA kyseliny, rostlinné extrakty s protizánětlivým účinkem, peptidy, vitamíny a mikroelementy.

Změkčují pokožku, zlepšují propustnost a rozpouštějí povrchové odumřelé buňky. Výsledkem je obnovená pleť, která má zdravý a svěží vzhled.

Příkladem kyselého tonika je: ForeverYoung Vyrovnávací tonikum nebo ILLUSTRIOUS Obnovujicí tonikum.

Zásadité tonikum

Občas se stává, že pokožka je v neobvyklém stavu: trpí od suchosti, napnutí a/nebo podráždění. Může k tomu dochazet v důsledku ztráty nebo poškození hydrolipidového ochranného filmu a okyselení pH pokožky pod normální hodnotu 5,5.

V takové situaci pomáhají zásaditá tonika s pH 7 a vyšším. Rychle oživují pokožku, eliminují napětí, nepohodlí a podráždění a navracejí pokožce přitažlivost.

Příklad zásaditého tonika je: ForeverYoung Hydratační tonikum.