Letní péče o pleť

letni-pece

 
Léto je ročním obdobím, na které se těší většina z nás. Sluníčko nás dobíjí, stimuluje metabolizmus, posiluje imunitní systém, dodává nám pocit pohody. Často si užíváme dovolenou u moře nebo prostě u vody.

Slunce však ovlivňuje také stav naší kůže a proto je nutné ji ošetřovat tak, abychom neutralizovali jeho negativní vlivy a předešli pleti plné skvrn, akné, suchých šupinek či dokonce vrásek. Měli bychom své pleti dopřát dostatečnou pozornost — AKTIVNÍ OCHRANU a kromě dodržování obecních zásad (nevystavovat se polednímu slunci, dodržování pitného režimu), vybrat pro ni přípravky s SPF ochranou, protože sluníčko je velká zátěž a stres pro kůži, která je vystavována negativnímu působení UV záření (UVA a UVB spektru).

Velkou chybou je domnění, že při jednorázovém poškození (intenzivním opálení) se naše pleť úplně obnoví a to bez negativních následků. Slunečné záření poškozuje nejen epidermis, ale i škáru. Dochází k deformaci kolagenních a elastických vláken a poškození drobných cévek.  Výsledkem je předčasné ochabování, ztráta elasticity, následně dochází k předčasnému stárnutí (foto-stárnutí). Abychom zabránili foto-stárnutí pleti, musíme udělat „maximum“ pro snížení negativního působení slunce na kůži.

Pod pojmem foto-stárnutí pleti rozumíme degenerativní procesy v kůži, které vznikají v důsledku aktivního a dlouhodobého působení UV záření, díky kterému se zvyšuje množství volných radikálů v těle.

Kůže je životně důležitá: mezi její úkoly patří chránit, odevzdávat informace, regulovat a tvořit. Ne nadarmo se říká, že kůže je inteligentní. Aby mohla správně fungovat a dokazovat svou „inteligenci“ nesmí být poškozená. Je třeba ji řádně hydratovat, a dále musí být schopná v sobě vodu udržet a umožnit ji její oběh. Nadměrná ztráta trans-epidermální vlhkosti a poškození ochranného filmu pleti vyvolává suchost a olupování.

Důležitá shrnutí:

V letním období si pleť vyžaduje ochranu před nadbytkem působení:

uv2
ultrafialového záření
teplo2
tepla
vlkhost2
vysoké vlhkosti
sucha2
sucha

 


3 zásadní fáze starostlivosti o pleť v období aktivního UV záření:

 

 

ochrana2
Ochrana před UV zářením:    

 

 • odrážením či rozptylováním UV záření: fyzikální (minerální) filtry (dioxid titanu a oxid zinku) vytváří spolehlivou překážku UVA a UVB paprskům

 • pohlcováním UV záření: chemické (organické) filtry (Ethylhexyl Triazone, Bis-EM-Triazin) — inovační, vysoce účinné a nedráždivé absorbenty UV záření 

Účinná ochrana pleti kůže před UV zářením spočívá v precizním používání přípravků s SPF — ochranným faktorem.

Co je ochranný faktor?

Sluneční ochranný faktor (SPF — Sun Protecting Factor) představuje časový faktor, který odsouvá projev spálení. Pokud je pokožka bez použití ochranného přípravku spálená po 15 minutové expozici, při použití přípravku s faktorem SPF 10 je to 10 x po 15 minutách, tj. 150 minutách za stejných podmínek slunečního záření.


Tipy:

 

 

 

Znáte svůj fototyp pleti?

Při opalování je důležité znát svůj fototyp — typ člověka stanovený na základě míry jeho pigmentace. Čím nižší jste fototyp, tím vyšší ochranný faktor musíte požívat.

Pokud nevíte, ke kterému fototypu patříte, možná vám pomůže malá nápověda:

 

ft1
Fototyp 1 — keltský typ
Světlá pleť, pihy, rezavé nebo světlé vlasy a modré - světlé  oči. Přirozená ochrana pokožky tohoto typu je pouhých pět až deset minut. Vždy zrudne, nikdy nepigmentuje. Delší pobyt na slunci bez ochranného faktoru už vede k poškození pleti.

 

ft2
Fototyp 2 — skandinávský typ

Typická světlá pleť, blond vlasy a šedé, modré - světlé (někdy i hnědé) oči. Přirozená ochrana pokožky tohoto typu je deset až dvacet minut. Vždy zrudne, občas pigmentuje.

 

ft3
Fototyp 3 — středoevropský typ

Hnědé vlasy, hnědé oči, přirozeně pigmentovaná až olivová pleť. Přirozená ochrana pokožky tohoto typu je patnáct až pětadvacet minut, aniž by se spálila. Občas zrudne, vždy pigmentuje.

 
 

ft4
Fototyp 4 — středomořský typ

Tmavá pleť, tmavé vlasy a oči. Přirozená ochrana pokožky tohoto typu bez ochranného krému je dvacet až třicet minut. Nikdy nezrudne, vždy pigmentuje.

 

ft6
Fototyp 5 — černoši

Tmavá pleť, tmavé oči, tmavé vlasy.

 

 

antiocy2
Doplnění antioxidantů: 

 

Co jsou antioxidanty?

 • zvyšují kožní imunitu a posilují odolnost pleti
 • stimulují syntézu kvalitního kolagenu
 • neutralizují škodlivé působení volných radikálů

Jsou to například:

Vitamín A (karotenoidy, retinol) — regeneruje pokožku, zmírňuje proces stárnutí a redukuje jemné vrásky.
Vitamín C — redukuje pigmentaci pokožky, stimuluje syntézu kolagenu. 
Vitamín E — revitalizuje a regeneruje pokožku, zmírňuje proces stárnutí a redukuje jemné vrásky. 
Koenzym Q10 — přispívá k zachování mladistvého vzhledu pokožky, zvyšuje její elasticitu a zpomaluje vznik vrásek.

 

Volné radikály

V důsledku aktivního a dlouhodobého působení UV záření vznikají v těle přirozenými metabolickými procesy škodlivé volné radikály.

Co jsou volné radikály?

Volné radikály jsou nestabilní molekuly kyslíku, které ztratily jeden elektron. Aby toto poškození opravily, berou elektron jiným molekulám. Působením volných radikálů na buňku se dnes vysvětluje vznik některých onemocnění. Podílí se na vzniku vrásek, nepravidelné pigmentaci, ztrátě pružnosti pokožky a jejího mladistvého vzhledu. Antioxidanty chrání naše buňky a molekuly tím, že odevzdají volnému radikálu jeden elektron, který mají vždy navíc. Tím jej stabilizují a volný radikál je zneškodněn. Protivníkem volných radikálů jsou již zmiňované antioxidanty, které můžeme kůži dodat také prostřednictvím pleťových krémů či masek.

 

 

Tipy:

              

 


Bio Satin Serum
30 ml

Sérum s antioxidanty – vit. A, E, koenzymem Q-10, skvalenem, proteiny.


Transdermální krém
s liposomy
, 60 ml

Nejlepší výživný krém s vitamíny A, E, C, F. Vítěz ocenění Shape of Beauty Awards 2013. 

 

 

 

Jemný oční krém
60 ml

Oční krém s obsahem vitaminu E, A,       B5 a přírodních olejů.

 

 


Lumiere Oční gel s hyaluronovou kyselinou

Oční gel Lumiere

30 ml

Oční hydratační přípravek s vitaminy A, E, C a rostlinnými výtažky.

 

 

hydra2
Maximální hydratace: 

 

Hydratace — hlavní požadavek naší kůže

Základním požadavkem naší pleti je hydratace. Pomáhá udržovat pleť v dobré kondici, je pro pleť velmi důležitá a neměla by se podceňovat. Naše pleť je často vystavována nepříznivým podmínkám počasí, které způsobují ztrátu hydratace, vysušování pleti a její následné stárnutí. Kromě dostatečného příjmu tekutin a aktivních hydratačních salonních ošetření můžeme hydrataci naší pleti zajistit také používáním kvalitních přípravků, které pleť hydratují i v hlubších vrstvách epidermis. Důležitý je nejen výběr správného krému, masky či séra. K intenzivní hydrataci bychom měly zahrnout i pravidelné používání hydratačních odličovadel, tonizačních a minerálních vod (ve spreji) pro rychlou tonizaci a osvěžení během dne.

Hydratace pomáhá zjemnit vnější linie pokožky a udržovat pleť v dobré kondici.

Vlivem stárnutí a působením různých škodlivých vlivů, přestává naše kůže produkovat dostatečné množství přirozeného tuku. Tím ztrácí schopnost udržet si vodu. Výsledkem jsou vrásky, ztráta elasticity, suchost a drsný povrch. Tento efekt může způsobit předčasné stárnutí pleti.

 

Proč je hydratace důležitá?

Lidskému tělu hrozí v podstatě neustále dehydratace, proto je třeba mít po celý den zajištěn stálý přísun tekutin nutných pro udržení dostatečné hydratace celého organizmu. Člověk přežije bez potravy až 50 dní, bez vody lze přežít jen pár dnů.

 1. Voda je základem života na naší planetě.
 2. Lidské tělo je tvořeno převážně vodou (kosti 35%, mozek 85%, krev 90%).
 3. Pouhé žití a dýchání v prostředí s běžnou teplotou nás stojí kolem 2,5 l vody denně.
 4. Během dne odchází voda z našeho těla nepřetržitě (kůží, dýcháním, exkrementy).

 

Co je to hydratační přípravek?

Přípravek určený k hydrataci musí splňovat několik základních funkcí:

 1. Má hydratovat kůži.
 2. Má přitahovat vlhkost z okolního prostředí do kůže.
 3. Má vytvořit bariéru mezi kůží a okolím, aby se zpomalilo vypařování vody z kůže.
 4. Má umožňovat kůži "dýchat".
 5. Má pomoci vytvořit perfektní rovnováhu
 

 

Hydratační složky — zlepšují vzhled pleti

Jsou to například:

Panthenol (vit. B5) regenerační složka, která může absorbovat vodu ze vzduchu, pomáhá v zadržování vlhkosti. Složka může také efektivně pracovat na snížení vrásek, výskyt strií. Při aplikaci na strie panthenol proniká do pokožky a pomáhá stimulovat obnovu kožních buněk.

Alantoin — přírodní hydratační složka nejen hydratuje, ale i regeneruje buňky, hojí rány a vyhlazuje pleť.

Lactate (sodium), Unimoist — univerzální hydratační látky

Glycerin — přírodní hydratační složka, která má vysoce hydratační účinky. Glycerin chrání přirozenou obranyschopnost kůže vyplňováním mezibuněčné hmoty a přitahováním právě takového množství vody, které udržuje homeostázi kůže.

NMF — Natural Moisturizing Factor — přirozený hydratační faktor (urea, glucosa, aminokyseliny)

Glucose — glutamátová glukóza – přírodní hydratační látka na bázi cukru - sloučenina cukru s aminokyselinou, která je schopna vázat vodu a dlouho ji udržovat v pleti.

Urea — díky své nízké molekulární hmotnosti proniká do hlubších vrstev a slouží jako „dopravní prostředek“ pro jiné aktivní látky

Aminokyseliny–Glycin — má aktivní hydratační vlastnosti Aloe Vera (šťáva z listů) - má výborné hydratační, zklidňující a detoxikační účinky.

Ceramidy — přirozeně se vyskytující kožní tuky (lipidy), které fungují jako „mezibuněčný tmel“, který pomáhá chránit kůži před ztrátou vody tím, že tvoří ochrannou bariéru. S věkem ceramidy v kůži přirozeně ubývají.

Kyselina hyaluronová — je přirozenou součástí pokožky a hraje významnou roli při její hydrataci a zachování elasticity. Věkem, stresem a nečistotou se snižuje její množství a kvalita.

 

Co je kyselina hyaluronová?

KÓDOVÉ OZNAČENÍ: HA, HAF, Hyalufix, Hyalurone atd.

Kyselina hyaluronová obsahuje molekuly, které dokáží zadržet množství vody tisícinásobně větší než je jejich hmotnost. Díky svým hydratačním schopnostem je tedy jakousi molekulární „houbičkou“ odehrávající důležitou roli při ochraně tkaniv.

JAKÁ JE JEJÍ ÚLOHA?

Kyselina hyaluronová pomáhá udržovat objem a pevnost pokožky. Kosmetologové a vědci se dlouho domnívali, že kyselina hyaluronová je vhodná jen na vyrovnání vrásek. Dnes však již díky našim vědomostem o kůži a pokročilým prostředkům chemické analýzy můžeme říci, že tato kyselina navíc funguje jako „houbička“, která zachytává molekuly vody a udržuje pokožku maximálně hydratovanou. Přispívá k správné činnosti kožních buněk, hlavně těch, které produkují kolagen.

PRO KOHO JE VHODNÁ?

Polovina množství kyseliny hyaluronové se sice v lidském těle každodenně obnovuje, no věkem se zhoršuje její kvalita a dochází ke snižování jejího množství. Je vhodná pro všechny věkové kategorie no zejména se doporučuje všem od 40 let.

ZPŮSOB APLIKACE:

Aplikuje se každý večer, v případě únavy, suchosti a povadlé pleti i ráno.

VÝSLEDEK APLIKOVÁNÍ:

Pokožce se vrací pružnost a její kvalita.

 

Vysoko a nízkomolekulární kyselina hyaluronová – rozdíly

Vysokomolekuární kyselina hyaluronová:

· intenzivní hydratace
· vytváří film na povrchu pokožky (nezabraňuje a propustnosti světla a vzduchu)
· okamžitý efekt vyplnění vrásek zevnitř


Nízkomolekulární kyselina hyaluronová:

· zlepšení elasticity a pevnosti tkání
· revitalizace mezibuněčných zásobníků vody v pokožce
· vybudování skladu vlhkosti
· vyplnění vrásek zevnitř
· alternativa injekčních výplní

„Nenechte pleť žíznit….“

 

Tipy:

 

Regenerační hydratační sérum Theraskin +HA pro všechny typy pleti
Sérum Line Repair
Theraskin+HA
, 30ml

Aktivní látky:
microkapsle kyseliny
hyaluronové, výtažek z kůry
hedvábného perského akátu
(zabraňuje efektu glykace)

 

Sérum ForeverYoung
Moisture Serum
, 30 ml

Aktivní látky:
nanomolekulární kyselina hyaluronová, aktivní
peptidový koncentrát

 

Unstress Zklidňujicí sérum
Unstress Total
Serenity Serum
, 50 ml

Aktivní látky:
nanomolekulární kyselina hyaluronová a NMF (přirozený hydratační faktor), pycnogenol (stabilizátor kolagenu), peptidy, antioxidanty

 

 

Výsledky po aplikaci sér:

Viditelné omlazení pokožky.
Zpevnění pokožky a vyhlazení vrásek.
Ochrana pokožky před ztrátou vlhkosti (hydratovaná, svěží pleť).
Oživení pleti, mladší a zářivý vzhled.

 

DEHYDRATACE

Dehydratace organismu je nedostatek vody v organismu a může být příčinou únavy, bolesti hlavy, ztráty koncentrace, suché pokožky a zvýšeného množství vrásek.

Rady k vyrovnání ztrát vody v organismu:

 1. Den začínáme nejlépe tím, že ihned po probuzení si dáme sklenici pramenité vody s čerstvě vymačkaným citronem. Voda tělo zavodní a nastartuje zažívací trakt a metabolismus.

 2. Dále je potřeba pít v pravidelných intervalech (každou hodinu) malé množství (2 deci tekutin), a to i v okamžiku, kdy nemáme žízeň.

 

Dehydratace pleti je nedostatek vody v pokožce a projeví se v závislosti na typu a stáří pleti. V případě dehydratace pleti se objevují suchá místa, šupinky, zvýšené množství vrásek či viditelná změna barvy pleti.

Rady k vyrovnání ztrát vody v pleti:

 1. Dodržujeme správný pitným režimem

 2. Používáme kvalitními kosmetické přípravky. 

 

Speciální krémy, séra či masky s dlouhodobými účinky a zaručují konstantní hydrataci 24 hodin denně. Některé zlepšují oběh tekutin v kožní tkáni, jiné zabraňují úniku vody z pokožky, další pleť nutí, aby vytvářela své vlastní hydratační látky. Existují také přípravky obohacené látkami, které na sebe vážou vodu.

 

Kolagen + elastin + kyselina hyaluronová — dokonalá kombinace proti stárnutí

 

Dehydratace pokožky a předčasné stárnutí

Dehydratací může trpět jakákoli pokožka, mastná i suchá. Voda obsažená v pokožce se působením určitých faktorů rychle odpařuje, a pokožka ztrácí schopnost udržovat vodu. Vzniká nedostatek vláhy, kůže ztrácí elastičnost, stává se matnou, vyskytují se pocity napnuté kůže, vystupují vrásky, objevují se příznaky předčasného stárnutí.

 

Jaké faktory přispívají k odvodňování pokožky?

 • příliš časté slunění a návštěvy solárií
 • stres, diety a nedostatek vitamínů
 • povětrnostní podmínky
 • nepravidelná péče o pokožku
 • nezdravý způsob života (kouření, alkohol, nekvalitní spánek)
 • nemoc
 

 

Co je glykace? Je příčinou stárnutí pleti?

Dle vědeckých poznatků, odborníci potvrzují, že glykace bohužel příčinou stárnutí pleti je. Glykace je obecně navázání molekuly cukru – například glukózy na molekuly bílkovin. Nadbytek glukózy (která se dostává do krve), se spojí například s kolagenovými a elastinovými vlákny, způsobuje jejich zatvrdnutí a deformaci. Glykace poškozuje kolagen, dermis tak postupně ztrácí svoji elasticitu a pevnost.

Na povrchu pleti se objevují „sladké vrásky“. Pleti tedy škodí cukry, pokud chceme procesu glykace zabránit, je vhodné změnit jídelníček a omezit příjem cukrů.

Vrásky

Lidským přáním bylo a je zachovat si věčné mládí. Bohužel, ale ani moderní medicína není schopná proces stárnutí zastavit.

Proces stárnutí ovlivňují:

 • genetické faktory
 • hormonální působení
 • vnější faktory — stres, nedostatek spánku, drastické diety, smog, kouření, UV záření, nevhodná péče o pleť.


S přibývajícím věkem se snižuje schopnost regenerace kůže, pokožka se méně mastí, hydratuje, prokrvuje a ztrácí se pružnost. Tyto vlivy již omezit můžeme. Vrásky mohou vznikat také i v poměrně mladém věku a to v důsledku procesu glykace v pleti nebo také intenzivní obličejovou mimikou.

Ale vždy se s tím dá něco dělat. Správné čištění pleti, masáže a použití vhodné kosmetiky můžou pleť s „ošetřovanými vráskami“ činit pěknou.

 

Tipy:

V noci, když odpočíváme, je působení nočních přípravků mnohem účinnější, protože proces regenerace kůže je v noci aktivnější.

 

 

 

Péče o pokožku krku

Pokožka krku je z celého těla „nejrozmarnější“. Je mnohem tenčí a pohyblivější než pokožka obličeje, je citlivá a náchylná k podráždění, prakticky neustále je v kontaktu s oděvy, a právě to je jedním z faktorů, který na ni působí škodlivě. V pokožce krku je velmi málo mazových žláz, které vylučují sekret chránící před škodlivými vlivy okolního prostředí, a krev zde hůře obíhá, což nevyhnutelně vede ke špatnému vyživování, suchosti, ztrátě elastičnosti a rychlému stárnutí. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat z výše uvedených důvodů hlavně v letním a zimním období.

Pro efektivní péči o pokožku krku je proto důležité začít brzy — hned po dosažení dvaceti let věku. Svými vlastnostmi se pokožka krku nejvíce podobá pokožce kolem očí, neboť je stejně tenká a prakticky bez tukové tkáně, proto vyžaduje jemnější a šetrnější péči. Právě proto nám mnozí výrobci kosmetiky nabízejí jeden přípravek pro péči o obě tyto citlivé oblasti. U kosmetické značky CHRISTINA lze takové přípravky najít v řadách Unstress a Wish.

 

 

 

Zdravé opalování a prevence
foto-stárnutí pleti

 

 

 

Péče o pleť s pigmentací

(přípravky jsou vhodné i pro povadlou pleť)

 

 

Čištění:
Fresh Mýdlový gel s AHA

300 ml

 

Tonizace a hydratace: 

FluorOxygen+C Vyrovnávací tonikum
ILLUSTRIOUS
Čisticí vyrovnávací tonikum

300 ml

 

Denní ochrana:

FluorOxygen+C Denní ochranný krém s SPF 40
ILLUSTRIOUS
Denní krém s SPF 50

50 ml

 
 

Večerní ošetření:

FluorOxygen+C Denní sérum
ILLUSTRIOUS
Sérum pro korekci pigmentace

30 ml

 

Dodatečná péče:

FluorOxygen+C Zesvětlující maska
ILLUSTRIOUS
Zesvětlujicí maska
,
75 ml

 

 

 

 

Péče o suchou pleť

 

 

 

Čištění: 

Unstress Jemná čisticí pěna
Unstress Čisticí pěna

300 ml

 

Tonizace a hydratace:

ForeverYoung Čisticí tonikum + 50% extra
FY Čisticí tonikum

300 ml

 

Denní ochrana: 

ForeverYoung Denní hydratační krém SPF 40
FY Hydratační denní
krém s SPF 25
, 50 ml

 
 


Večerní ošetření: 

ForeverYoung Intenzivní hydratační krém
FY Intenzivní hydratační
krém
, 50 ml

 


Dodatečná péče: 

Zvlhčující maska „Porcelán“
Porcelánová hydratační
maska
, 60 ml

 

 

 

 

 

Péče o normální pleť

 
 

Čištění: 


Unstress Jemná čisticí pěna
Unstress Čisticí pěna

200 ml

 

Tonizace a hydratace: 


Unstress Vyrovnávací tonikum
Unstress Čisticí vyrovnávací
tonikum
, 200 ml

 
 


Večerní ošetření:


Unstress Zklidňujicí sérum
Unstress Zklidňujicí
hydratační sérum
, 30 ml


Dodatečná péče:


Zvlhčující maska „Porcelán“
Porcelánová hydratační
maska
, 60 ml

 

 

 

Péče o mastnou a smíšenou pleť

 

 

Čištění:

ForeverYoung Hydratační čisticí gel +50% extra
FY Čisticí hydratační gel

200 ml

Tonizace a hydratace: 

Fresh Čisticí tonikum pro mastnou a smíšenou pleť
Fresh Tonikum pro mastnou
a smíšenou pleť
, 300 ml

Denní ochrana:

BioPhyto Denní krém Absolutní ochrana SPF 20
BioPhyto
Denní krém SPF 20
, 75 ml 

Další ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY — RADY A TIPY v péči o pleť